İnmemiş Testis

(Erkek Yumurtası)

İnmemiş testis kısırlık sebebi!

İzlemek için: İnmemiş testis

Gerçek inmemiş testis nedir?

Erkek bebekler doğmadan önce her iki testis bebeğin karın boşluğundadır. Bebek anne karnında gelişimine devam ederken testisler de torbaya inmeye başlarlar. Karın içi boşluğundan sonra kasık bölgesini geçerek doğuma yakın zamanda torbaya yerleşirler. Nadiren de olsa, torbaya iniş doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde de devam edebilir.

Yenidoğan bir erkek çocuk doğduğunda testisler şayet torbada değilse, bu duruma gerçek inmemiş testis adı verilir. Çoğu zaman tek tarafta, bazen de çift tarafta birden olur. Gerçek inmemiş testiste önemli özellik, bir ya da iki testisin hiçbir zaman torbada olmamasıdır. 

Utangaç testis nedir?

Tıp dilinde retraktil testis denilen Utangaç testis durumunda testisler zaman zaman torbada görülürler.  Ancak,  özellikle soğuğun etkisiyle veya çocuğun alt taraflarının ellenmesi gibi durumlarda yukarıya, kasıklara doğru kaçarak ortadan kaybolurlar. Utangaç testisler, çocuğun ateşinin çıktığı durumlarda veya banyo küvetinde sıcak suyun içinde oturduğu zaman gibi sıcak ortamlarda ya da çocuk uyurken bakıldığında çoğunlukla torbada görülürler.

Utangaç testis bir hastalık sayılmaz. Çocuğun ilerideki hayatında bir soruna yol açmaz. Herhangi bir tedavi ( ilaç veya ameliyat ) gerektirmez. Ancak 6 aylık aralarla çocuk cerrahisi veya çocuk ürolojisi uzmanı tarafından kontrolü gerekir. Gerçek inmemiş testisten tamamen farklı masum bir olaydır.

Gerçek inmemiş testis sık mı görülür? Kendiliğinden düzelir mi?

İstatistiklere göre inmemiş testis, erken doğan bebeklerde, normal zamanında görülen bebeklere oranla 3 kat daha sık görülür. 6 ayın sonuna kadar inmemiş testislerin bir kısmı daha iner. Ancak bundan sonra artık inmez. Erkek çocukların cinsel organlarına ait en sık rastlanan anormalliktir. Her 100 sağlıklı erkek bebekten birisinde kalıcı bir hastalık olarak bulunur. İlk 6 ay geçtikten sonra mutlaka bir an önce tedavi edilmelidir.

İnmemiş testis nerelerde takılır?

Testis, anne karnındaki yolculuk hattı boyunca herhangi bir yerde takılabilir ve inmez.

 • Kasık kanalında takılmış ve
 • Karın içinde kalmış ve torbaya inmemiş olabilir.

Testis tamamen yok olabilir mi?

Evet, olabilir. Karın içinden torbaya olan yolculuğu esnasında, bazen testis kendi etrafında dönerek bir tur atar ve besleyici damarları burularak tıkanır. Böylelikle testis çürür ve yok olur. Bu durum, doğum sonrası ciddi hastalık tablosu ortaya çıkarır  ve kendisini belli eder. Doğum öncesi dönemde olur ise,  hiçbir belirti vermez ve bebek, testisi olmadan doğar.

Muayene ile her şey anlaşılır mı?

Hastaların % 80 ‘ inde anlaşılır. Çünkü,  bu orandaki hastada testis, tecrübeli bir uzmanın yaptığı dikkatli muayene sırasında,  kasık kanalının bir yerinde ele gelir. Ancak hastaların beşte birinde testis ele gelmez. Böyle olduğunda iki ihtimal sözkonusudur.

 • Testis karın içinde olabilir.
 • Testis yoktur.

Gerek ultrason gerekse diğer bir çok pahalı ve zor tanı yöntemi burada bize yardımcı olmaz.  En kesin tanı yöntemi, bıçaksız ameliyat olarak da bilinen laparoskopi‘ dir. Bu amaçla,  karın duvarında açılan delikten ince bir ışıklı mercek sokarak tüm karın içi görülür. Böylelikle testisin olup olmadığı kesin olarak saptanır. Karın içinde duruyorsa aynı yönteme devam edilerek torbaya indirilir. Böyle durumlarda bazen iki seanslı ameliyatlar tercih edilir. Eğer testis yoksa, o zamanda kalıntısı bulunarak ileride ortaya çıkabilecek kanser tehlikesi nedeniyle çıkarılmalıdır.

İnmemiş testis neden tedavi edilmelidir?

 • İleride çocuk sahibi olmayı önler: Çok bilinen bir kısırlık sebebidir. Testisler ne kadar erken torbaya indirilirse bu risk o kadar azalır.
 • Kanser gelişebilir: İnmemiş testisli hastaların testislerinde ileride kanser gelişme riski normal erkeklere oranla 15 katı kadar daha fazladır.
 • Beraberinde kasık fıtığı da olabilir: Her zaman belirti vermese de inmemiş testisli hastaların % 65 kadarında ameliyatta fıtık da tesbit edilir ve cerrahi tedavisi yapılır.
 • Psikolojik ve estetik problem oluşturur.
 • Dış etkenlere daha açıktır.

Tedavi yaşı kaçtır?

En ideali 6 aylık ile 1 yaş arasıdır. Ancak en geç 2 yaş bitimine kadar tedavi tamamlanmalıdır. Hangi nedenle olursa olsun,  inmemiş testis tedavisi 2 yaşın sonrasına bırakılmamalıdır. Şayet bilmeden 2 yaş geçildi ise bir an önce tedavi yapılmalıdır.

İnmemiş testisin olduğu tarafta fıtık da varsa o zaman hiç beklenmeden gerekirse 1 aylık bebekte de cerrahi tedavi uygulanmalıdır.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Yaygın ve kesin tedavi yöntemi ameliyattır. Tecrübeli çocuk cerrahisi uzmanlarınca yapılan ameliyatlardan sonra başarı oranı çok yüksektir.

Nadiren de olsa ilaç yani hormon tedavisi uygulamak gerekir. İyi seçilmiş hastalarda kullanıldığında hem yan etkisi olmaz hem de zaman zaman ameliyatsız başarı sağlanır. Ancak, hormon tedavisi de tecrübeli uzmanlarca uygulanması gereken,  başarı şansı düşük, yan etki ihtimali büyük bir tedavi şeklidir.

Ameliyat risk taşır mı ve nasıl yapılır?

Tecrübeli ellerde ve çocuk cerrahisi yöntemlerine göre yapılan ameliyatlarda herhangi bir risk yoktur. Ancak, sadece çocuk ameliyat etmeyip esas işi yetişkinleri  ameliyat etmek olan uzmanlarca yapılan ameliyatlarda, çocukların nazik ve körpe dokularına yeterince müşfik davranılmadığı ve çocuk cerrahisi yöntemlerine aykırı işler yapılabildiği için başarı şansı düşer.

Ameliyatta, testis ortaya çıkarıldıktan sonra, birçok inmemiş testis hastasında görülen kasık fıtığı problemi de halledilir. Testisi besleyen damarlar, etraf dokulara olan yapışıklıklardan ayrılır ve uzatılır. Testis torbanın içine dikişlerle tutturulur. Tecrübeli bir elde ortalama ameliyat süresi yarım saattir.

Hastanede yatılır mı? Ameliyat sonrası zor mudur?

İnmemiş testis ameliyatı olan çocuklar aynı gün hastaneden taburcu edilir ve ameliyat sonrası ilk bir kaç saatten sonrasını evde geçirirler. Böylesi hem tıbbi açıdan hem de psikolojik açıdan çocuk ve ailesi için çok daha avantajlıdır.

Ağrı kesici-ateş düşürücü özelliği olan ilaçlarla ameliyat sonrası rahatsızlıklar rahatça kontrol altına alınır.

Çocuklar ne kadar küçükse ameliyat sonrası dönemleri o kadar rahat geçer. Daha küçük çocuklar daima daha çabuk iyileşirler.

İki gün içinde tüm çocuklar ayağa kalkar ve oyuna başlarlar.

3-4 gün sonra bir kez pansuman ve yara kontrolü için ameliyat eden çocuk cerrahisi uzmanına gidilir. Birkaç ay sonra geç kontrol yapılır.

Ameliyattan 4 gün kadar sonra (İlk yara kontrolü yapıldıktan sonra) banyo yapılabilir.

Güreş, futbol, yüzme ve jimnastik gibi sporlar 20 gün için yasaklanır.

Ameliyat sonrasında torbada ve kasıkta hafif şişlik ve morluklar olabilir. Bunlar birkaç    gün ve hafta içinde kendiliğinden geçer.

Operasyon bölgesinde;

 • aşırı şişlik, kızarıklık varsa
 • yaradan kan ve iltihap geliyorsa
 • ateş, bulantı, kusma gibi belirtiler varsa

doktorunuza başvurmalısınız.