Yenidoğan Sünneti

Dr Cem Kara- Yenidoğan Sünneti
Yenidoğan döneminde sünnet, çok kolay ve genel anestezi gerektirmeyen cerrahi bir işlemdir.
İzlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=wdlKNGomVc0

Yenidoğan Sünneti Nedir?

Ülkemizde çocuklara en sık uygulanan cerrahi işlemdir. Son yıllarda sünnet konusunda gündeme oturan ve özelliklede sosyal yapısı gelişmiş, kültürel düzeyi yüksek ailelerde Yenidoğan sünneti olarak yaygınlaşmaya başlamıştır.

Bebeklerde 0-30 gün aralığını yenidoğan dönemidir. Yenidoğan döneminde sünnet, çok kolay ve genel anestezi gerektirmeyen cerrahi bir işlemdir.

Yenidoğan sünnetinin faydaları nelerdir?

 • Yenidoğan ve süt çocukluğu dönemine ait üriner sistem enfeksiyonlarının sünnetsiz çocuklara oranla ortalama 10 kat azaldığı çeşitli çalışmalarda bildirilmiştir Yenidoğan sünneti yapılan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları bu nedenle oldukça az görülür.
 • Önemli bir avantajı yenidoğan sünnetinde sadece lokal anestezi uygulanmasıdır. Sünnet işlemi öncesinde bebeğin aç kalması gerekmez.
 • Sünnet derisinin damarsal yapısı yeni gelişmekte olduğundan sünnet işlemi sırasında kanama kontrolü kolay olur ve işlem sonrası kanama riski çok azdır.
 • Sünnet sonrası bakımı kolaydır. Bir sağlık görevlisine ihtiyaç duyulmaz. Pansuman yapılmaz. Ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi gerekmez.

Yenidoğan sünneti nerede ve nasıl  yapılır?

Ne kadar sürer?

Bebek doğduktan  sonraki ilk 24-48 saat sonra,  sünnet olmasına engel olacak tıbbı bir neden olmazsa, ameliyathanede özel orak ısıtılmış ameliyat masasında yapılır.

Yenidoğan sünneti sırasında bebekler ağrı duyar. Bunu önlemek için işlemden yarım saat önce penisin çevresine uyuşturucu etkili bir krem sürülür. Sünnet işlemi sırasında da çok küçük bir iğne yardımı ile lokal anestetik madde penis çevresine enjekte edilir. Ağrı ortadan tam anlamıyla kalkana kadar beklenir ve sünnete geçilir.

Klasik cerrahi sünnet yöntemi ile yapılabileceği gibi “Çan”, “Gomco klampı” gibi aletler yardımı ile dikişsiz olarak sünnet yapılabilir.

Sünnet işlemi yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar sürer.

Yenidoğan sünneti sonrası evde bakım nasıl olur?

Yenidoğan sünneti sonrası penisin çevresine, saydam renkli bir pansuman materyali sarılır. Bu pansuman materyali, bebeğiniz çişini yaptıkça bezinin içine kendiliğinden düşecektir. Bundan sonra, sadece, bezini her açtığınızda vereceğimiz antiseptik merhemi sürülür. Bunun dışında rutin olarak antibiotik kullanılmaz. Bebeğin bezli olması bir avantajdır. Normal şekilde bezlenmeye devam edilir.  Sünnetten iki gün sonra banyo yapabilir.

Bebeklerde sünnet sonrası ağrı kesici kullanmaya genellikle ihtiyaç duyulmaz.

Sünnetin işlemi sırasında ve sonrasında olası komplikasyonlar nelerdir?

Uygun olmayan şartlarda ve ortamlarda uzman olmayan kişiler tarafından yapılan sünnetler kalıcı sakatlıklar da dahil ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Sünnet sonrası;

 • enfeksiyon,
 • kanama,
 • eksik veya fazla derinin kalması
 • oldukça sık olarak da estetik kusurlar olarak sayılabilecek komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir Bu komplikasyonlar ikincil cerrahi işlem gerektirebilir.

Komplikasyonlardan kaçınmak, sünneti bir cerrahi girişim olarak görmek gerekir. Ameliyathanede uzmanlarca yapılmalıdır.

Yenidoğan Sünneti ne zaman yapılamaz?

Bebeğin;

 • Hiçbir cerrahi girişimin yapılamayacağı genel hastalıkları var ise
 • Hipospadyas, epispadyas gibi doğumsal penis anomalisi olması durumunda
 • Bilinen ailesel kan hastalıkları olması durumunda yapılamaz.